Lietuvių kalbos diena Židikuose

Lietuvių kalbos diena Židikuose

Valstybinė Lietuvių kalbos komisija 2019 m. vasario 16 d. – kovo 11 d. kviečia ketvirtą kartą surengti Lietuvių kalbos dienas. Tai tarsi raginimas rūpintis, globoti, gerbti savo kalbą, nes ji yra mūsų dvasinis turtas.

Į Židikų Marijos Pečkauskaitės muziejų vasario 27 d. rytą Židikų filialo bibliotekininkė Benita Vaizgėlienė ir Židikų M. Pečkauskaitės muziejaus darbuotoja Erika Skeivienė pakvietė M. Pečkauskaitės gimnazijos pradinukus. Čia vyko pamoka skirta Lietuvių kalbos dienai „Gimtųjų žodžių apkabinti, gyvi mes kalboje“. Pamokos pradžioje Židikų filialo bibliotekininkė  mokinukams papasakojo apie gimtosios kalbos svarbą, pirmųjų lietuviškų rašmenų atsiradimą, kad pirmieji rašytiniai įrašai atsirado bažnytinėse knygose. Pamokos metu mokiniai sužinojo, kad pirmąją lietuvišką abėcėlę sudarė ir pirmosios lietuviškos knygos „Katekizmas“ autorius – Martynas Mažvydas. Jiems buvo įdomu, kokiomis tarmėmis ir patarmėmis šnekama atskiruose Lietuvos etnografiniuose regionuose. Muziejaus darbuotoja Erika Skeivienė supažindino mokinius su iš Mažeikių muziejaus parvežtais eksponatais: rašytais dailyraščiu sveikinimais, sentencijomis, vyskupo užrašų sąsiuviniu, knygomis. Tačiau visiems didelį įspūdį paliko 1828 m. Žemalės parapijos bažnytinė knyga. Mažieji su pagarba žvelgė į muziejaus darbuotojos baltas pirštines, kuriomis vartė knygos lapus. Pasižiūrėję eksponatus skubėjome į Židikų kultūros centrą rašyti dailyraščio, vaikams buvo išdalinti lapai ir pateikti skirtingi tekstai. Prasidėjo dailiausios rašysenos ir raštingiausio pradinuko konkursas. Visi vaikai stengėsi kuo gražiau išdėlioti linijose raideles ir pasirodyti kuo geriau.  Mokiniams baigus rašyti, kol mokytojos Ingrida Stankevičienė ir Vanda Jonauskienė išrinks gražiausios rašysenos savininką, bibliotekininkė pakvietė vaikus pažaisti. Dalyviai turėjo sugalvoti tris žodžius iš pasiūlytos raidės ir visiems kartu sukurti pasaką. Muziejaus darbuotoja pasiūlė vaikams pabandyti parašyti su plunksna ir rašalu. Šį rašymo būdą išbandė ir mokytojos, ir bibliotekininkė. Už dailiausiai parašytą tekstą buvo išrinkti trys nugalėtojai: pirma vieta atiteko antrokei Neringai Aleksandrovaitei, antra vieta paskirta Laurynui Juciui, o trečią vietą laimėjo Lukas Lukošius, jiems įteikti saldūs prizai.

Tos pačios dienos popietę į Marijos Pečkauskaitės muziejų skubėjo šeštokai su lietuvių kalbos mokytoja Danute Stancevičiene, ten jų jau laukė popietės skirtos Lietuvių kalbos dienai paminėti organizatorės Židikų filialo bibliotekininkė B. Vaizgėlienė ir Židikų M. Pečkauskaitės muziejaus darbuotoja E. Skeivienė. Popietę, Justino Marcinkevičiaus eilėmis, pradėjo skaitovė Kotryna Drabavičiūtė. Bibliotekininkei uždavus klausimą apie pirmąją Lietuvišką knygą, pasipylė daugybė atsakymų. Šeštokai turėjo beveik visus atsakymus į bibliotekininkės užduotus klausimus, bet muziejaus darbuotojai ir juos pavyko nustebinti eksponatais. Pažiūrėję eksponatus skubėjome į kultūros centrą išbandyti jėgas dailyraštyje. Nors ir plušėjo, stengėsi kuo geriau pasirodyti, tačiau pradinukų rašyti tekstai buvo gražesni. Mokiniai net patys pripažino ir stebėjosi, kad pradinukai rašo gražiau.

Atsisveikindama bibliotekininkė palinkėjo mylėti, branginti ir puoselėti Lietuvių kalbą, o jaunieji pamokos dalyviai pritarė, kad gimtąją kalbą būtina saugoti, kad galėtumėme perduoti ateinančioms kartoms ir nebūtų gėda prieš savo protėvius, kovojusius už nepriklausomybę ir galimybę kalbėti gimtąja kalba.

Nuotraukos ir tekstas Benitos Vaizgėlienės

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Židikų filialo vyresnioji bibliotekininkė

Skip to content