Nordplus Adult 2024

Socialinės inovacijos ir skaitmeninis mokymas bendruomenių turizmo skatinimui NPAD-2024/10206 Nordplus Adult

 

Bendruomenių turizmas yra besiformuojanti alternatyvioji kultūrinio turizmo šaka, kurioje turistų ir vietos gyventojų kultūrinė ir socialinė sąveika atskleidžia vietos bendruomenių vertybes ir identitetą. Bendruomenių turizmo aktualumas grindžiamas vietos bendruomenių išlikimo siekiu besikeičiančiame pasaulyje, kuriame tampa sunku išsaugoti vietos vertybes, tradicijas, etnografiją, gamtos, kultūros ir istorijos raidą, nulemtą visuomenės pasaulėžiūros.
Bendruomenių turizmo koncepcija sukuria sąveiką tarp alternatyvaus, kūrybinio ir kultūrinio turizmo. Jis glaudžiai susijęs su vietiniais gyventojais, jų kultūra, istoriniais, socialiniais, kultūriniais ištekliais, įsimintinais potyriais, leidžiančiais lankytojams suvokti vietos išskirtinumą. Bendruomenės vertybės, unikalumas leidžia lankytojams įgyti naujos patirties su tos bendruomenės nariais, tai yra draugiška vietos kultūrai ir tradicijoms veikla, kuria atsisakoma nebūtinų vietos išteklių naudojimo ir pagrįsta tvariu planavimu. Bendruomenių istorinė atmintis padeda išsaugoti vietos vertybes, tapatybę, kurios yra pagrindiniai ištekliai bendruomenių turizmui skatinti.
Bendruomenės turi skirtingus vystymosi scenarijus. Baltijos valstybių bendruomenės tapo aktyvios šalims atgavus nepriklausomybę, o tuo tarpu Šiaurės šalių bendruomenės turėjo ilgą evoliucijos laikotarpį. Pabaltijo bendruomenės pradėjo formuotis vėliau dėl vėluojančios privačios nuosavybės atgavimo. Pastarojo meto urbanistiniai, socialiniai ir kultūriniai procesai Baltijos ir Šiaurės šalyse tapo homogeniški ir dabar susiduria su bendrais iššūkiais: jaunosios kartos pasitraukimas iš mažų miestelių, demografinis bendruomenių senėjimas, vietos bibliotekų uždarymas ir poreikis stiprinti nuotolines skaitmenines paslaugas – tai daro įtaką kultūrinio paveldo ir istorinės atminties išsaugojimui, o dalijimasis bendruomenių turizmo žiniomis padeda geriau suprasti Baltijos ir Šiaurės šalių vertybes ir unikalumą. Pastarasis bendradarbiavimas bendruomenių turizmo skatinimo srityje vis dar lieka nepakankamai išplėtotas, yra nepakankamai sąveikos tarp Baltijos ir Šiaurės šalių. Bendro požiūrio ir metodologijos kūrimas bendruomenių turizmo skatinimo srityse padeda vystyti abipusį supratimą, kultūrinę sanglaudą, dalijimąsi patirtimi tarp Baltijos ir Šiaurės šalių rengiant bendruomenių gidus.
Projekto veikla suskirstyta į šiuos etapus:
1 etapas: bendruomenių turizmo, kaip alternatyvios turizmo formos, padėties partnerių šalyse, esamų bendruomenių turizmo paslaugų tyrimas įvertinant turizmo specialistų ir turizmo gidų nuomonę. Socialinių inovacijų, skaitmeninių technologijų metodų ir praktinio pritaikymo neformaliajam suaugusiųjų švietimui vietos bendruomenėse partnerių šalyse kūrimas. Istorinės, socialinės ir kultūrinės vietinių bendruomenių raidos, jų vertybių ir autentiškumo Baltijos ir Šiaurės šalyse tyrimas.
2 etapas: Skaitmeninių (virtualių) bendruomenių turizmo teminių maršrutų su istoriniu pasakojimu ruošimo metodikos sukūrimas, skaitmeninis (on-line) vadovas rengiant unikalių teminių maršrutų koncepcijas, pagrįstas Baltijos-Šiaurės šalių vietinių bendruomenių vertybėmis ir unikalumu, taikant neformalaus suaugusiųjų švietimo metodus.
3 etapas: bendruomenių turizmo gido Baltijos ir Šiaurės šalyse kompetencijų aprašo sukūrimas.
4 etapas: Suaugusiųjų mokymai šalyse partnerėse, naudojant parengtus produktus (pranešimus, metodikas, aprašus, skaitmeninius teminius turizmo maršrutus) taikant socialines inovacijas ir skaitmenines technologijas teminiams bendruomenių turizmo maršrutams kurti, remiantis įrodymais pagrįsta vietos istorine, socialine ir kultūrine informacija.
Pirmaisiais projekto metais visi partneriai parengia teminio bendruomenių turizmo maršruto kūrimo ataskaitą ir metodiką bei kuria vietos bendruomenės gido kompetencijų aprašą, dalijasi žiniomis ir patirtimi nuotoliniuose (on-line) seminaruose bei lankydamiesi partnerių šalyse. Tokiu būdu visi projekto partneriai bus susipažinę su visu mokymo medžiagos turiniu bei įgiję įvairių žinių ruošiantis neformaliam suaugusiųjų švietimui.
Antraisiais projekto metais visi partneriai rengia turizmo teminių maršrutų kūrimo mokymus suaugusiems, siekiantiems įgyti  bendruomenės gido kompetenciją, taikant socialines inovacijas ir skaitmenines technologijas bei neformalaus ugdymo metodus.
Vietos bendruomenių nariai – mokytojai, bibliotekininkai, verslininkai, savivaldybės specialistai, pensininkai ir kiti socialiai aktyvūs asmenys įgis kompetencijų kurti teminius turizmo maršrutus pasinaudodami socialinėmis inovacijomis ir geografijos informacine sistema (ArcGIS), besimokydami tapti bendruomenės gidais. Tai įgalins vietos bendruomenes geriau išsaugoti istorinę atmintį – atkurti ir kurti.
Apskritai šiuo projektu siekiama gilinti žinias, didinti suaugusiųjų vietos bendruomenių narių įsitraukimą į bendruomenių turizmo rinką, kuriant socialinėmis inovacijomis ir skaitmeninėmis technologijomis grįstus teminius turizmo maršrutus.
Projekto įgyvendinimo laikotarpis: nuo 2024 m. spalio 1 d. iki 2026 m. rugsėjo 30 d.
Koordinuojantis partneris ir projekto idėjos autorius – Klaipėdos universiteto Socialinės geografijos ir turizmo katedra, Lietuva.
Partneriai:
Mažeikių muziejus, Mažeikiai, Lietuva
NVO Creative Estonia, Talinas, Estija
NVO Monnet Gruppen, Vejby, Danija

Projekto biudžetas: 45 140,00 Eur.
Projektui finansavimas suteiktas Nordplus Adult programos lėšomis 2024 m. birželio mėn.

Skip to content