Vinilinių plokštelių viršelių dizaino paroda „Lietuviškas vinilas“

Vinilinių plokštelių viršelių dizaino paroda „Lietuviškas vinilas“

Nuo 2020 m. gegužės 26 d. Mažeikių muziejuje (V. Burbos g. 9) eksponuojama vinilinių plokštelių viršelių dizaino paroda „Lietuviškas vinilas“ .

Tyliai besileidžianti patefono adata, traškesys ir kokybiškas garsas…

Daugelis pamena vinilinių plokštelių klausymosi ritualą.

2008 metais ir vėl išpopuliarėjusi „plokštelė“, leidžia mums šiandien į ją pažvelgti nauju žvilgsniu.

Vinilinės plokštelės istorija, ne tokia jau sena. 1907 metais atsiradusi laikmena išstūmė fonografinių cilindrų masinę gamybą ir beveik visą XX amžių buvo pagrindinė muzikos laikmena.

Tačiau, sparčiai keičiantis technologijai, atsiradus audiokasetėms ir CD, plokštelė atsiduria ties išnykimo riba. Galime padėkoti didžėjams, kad išsaugojo plokšteles ir suteikė joms antrą kvėpavimą.

Kodėl Lietuviškas vinilas?

Muzika yra neatsiejama kiekvieno lietuvio dalis, ji lydi mus visą gyvenimą, nuo lopšinės iki darbo dainų, kurios minimos nuo pat XVI amžiaus. Tai mūsų identitetas.

Lietuviškos plokštelės istorija skurdi, vienintelė Vilniaus plokštelių studija įsteigta 1958 metais. Visi studijoje parašyti įrašai buvo atspaudžiami „Melodijai“ priklausiusioje gamykloje Rygoje, tačiau tai nebuvo kliūtis lietuviams kurti kokybišką muziką ir stengtis išsaugoti muzikinį paveldą.

Mažeikių muziejaus rinkiniuose sukauptos Nijolės Talat Kelpšaitės, V. Babrevičiaus, Stasio Povilaičio, „Sekmadienio“, „Rondo“ grupių plokštelės. Seniausias parodoje eksponuojamas plokštelės vokas – 1966 metų „Melodijos“ plokštelė, naujausia –grupės „Kamanių šilelis“ plokštelė „Namai“, 2017 metų.

Parodos idėja – tai bendras muziejininkų kūrybinis procesas. Eksponuojami Liudo ir Vaidoto Balzerių, Vytauto Ramanausko, Jūratės Miliauskytės, Viktoro Balčiūno ir Lilijos Petraitienės plokštelių vokai.

Kviečiame pasiklausyti Lietuviškos muzikos plokštelių ir apžiūrėti vokų dizaino, kaip atskirų, originalių meno kūrinių.

Antroji parodos dalis bus skirta užsienio vinilinių plokštelių vokų dizainui.

 

Kultūrinės veiklos vadybininkė

Lilija Petraitienė

 

Informacija iš straipsnio „Lietuviškos plokštelės: trumpa istorija (1907–2014)“, autorius Mindaugas Peleckis

Skip to content