Restauruojant rašytojos minkštasuolį – retas radinys

Restauruojant rašytojos minkštasuolį – retas radinys

Į Mažeikių muziejų po restauracijos pargabentas rašytojos Marijos Pečkauskaitės – Šatrijos Raganos minkštasuolis. Jį restauravo meno kūrinių restauratorius Bangutis Jonas Prapuolenis, garsaus baldininko Jono Prapuolenio sūnus.

Restauratoriaus vertinimu, pagal medieną ir technologiją, minkštasuolis buvo pagamintas greičiausiai kaimo meistro XIX a. pabaigoje arba XX a. pradžioje. Per ilgą laiką jis buvo praradęs savo pirminę išvaizdą – minkšta dalis deformuota, surūdijusios ir ištrūkusios spyruoklės, išplyšę baldų diržai, atsiklijavusios jungtys, medienos struktūra pažeista kenkėjų ir kt. Ir dekoratyvinis audinys buvo jau nebe originalus, aptrauktas greičiausiai tarpukario laikotarpiu.

Po dviem dekoratyvinio audinio sluoksniais restauratorius atrado dar vieną, kuris, anot jo, yra tikras lobis, pasitaikantis labai retai. Tai pats pirmasis, originalus XIX a. pabaigos ar XX a. pradžios žakardinis audinys, užtrauktas ant ką tik pagaminto minkštasuolio. Pagal šį pavyzdį, gavus tam lėšų, ateityje galima pagaminti tikslią šio gobeleno kopiją.

Minkštasuolio restauravimu Mažeikių muziejus baigė įgyvendinti projektą „Rašytojos Marijos Pečkauskaitės – Šatrijos Raganos asmeninių daiktų restauravimas“, kurio bendra vertė – 3100 Eurų. Kiek anksčiau restauruota rašytojos kėdė. Pagrindinį finansavimą projektui skyrė Lietuvos kultūros taryba iš Kultūros rėmimo fondo. Prie projekto įgyvendinimo lėšomis prisidėjo ir Mažeikių rajono savivaldybė.

Skip to content