PIRMOJI VASARIO 16-OSIOS ŠVENTĖ MAŽEIKIUOSE

PIRMOJI VASARIO 16-OSIOS ŠVENTĖ MAŽEIKIUOSE

„Savo pareigą atlikime taip, kad mūsų vaikai į Trispalvę galėtų žiūrėti nenuleidę galvos.“

žurnalistas Vytautas Gedgaudas

Karts nuo karto prieš valstybines šventes kyla diskusija – kokia valstybinė šventė mums svarbesnė: vasario 16-oj, kovo 11-oji ar liepos 6-oji. Kiekviena iš šių dienų Lietuvos istorijoje svarbios, tarpusavyje susijusios, sunku pasverti kiekvienos jų  reikšmę. Tarpukaryje  tokio klausimo  nekilo. Vasario 16-oji buvo svarbiausia  valstybinė šventė. Kyla klausimas, kada ir kaip ši sukaktis Mažeikiuose paminėta pirmą kartą? Tikslių duomenų apie tai neturėjom. Muziejuje saugoma fotografija su užrašu 1918 II 16, kurioje matosi griuvėsiai, turgaus aikštėje susibūrę mažeikiškiai. Aišku, kad užrašas klaidingas. Žinia apie nepriklausomybės paskelbimą tą pačią dieną iki Mažeikių ateiti negalėjo, be to abejotina, kad vokiečių okupacinė valdžia būtų leidusi mitinguoti. Nieko negalėjo vykti ir 1919 m. Tuo metu Mažeikius buvo užėmę bolševikai, nepripažinę Lietuvos  nepriklausomybės siekio, šaudę žmones taip pat, kaip ir vokiškieji okupantai. Anksčiau rašant šia tema, nurodyta apytikslė pirmoji vasario 16-osios minėjimo  data – 1920 m. Nes 1919 m. pabaigoje pasitraukus paskutiniesiems okupantams – bermontininkams, Mažeikiai valdomi jau Lietuvos administracijos. Apsilankius M. Račkausko gimnazijos muziejuje tuo įsitikinta galutinai. Vartant albumą su senomis nuotraukomis akį patraukė dviejuose puslapiuose suklijuotos keturios fotografijos. Ant visų nurodyta ta pati data – 1920 II 16. Abejonių nebeliko. Pirmą kartą vasario 16-oji Mažeikiuose paminėta 1920 m. – prieš 104 metus.
Šias fotografijas galima įvardinti kaip pirmąjį žinomą fotoreportažą Mažeikių istorijoje. Fotografija tuomet turėjo vertę. Paprastai, kad pažymėti kokį įvykį ar sukaktį užtekdavo ir vienos fotografijos. O čia keturi, nors ir ne visi kokybiški, bet unikalūs kadrai. Iš šių nuotraukų galime bandyti atsekti  ir pirmosios valstybinės šventės eigą.  Matosi, kad sukaktis minėta trijose vietose. Vidurinėje mokykloje (pastatas išlikęs, dabar Stoties g. 14), turgaus aikštėje ir prie geležinkelio stoties. Galima daryti prielaidą, kad šventė prasidėjo vidurinėje mokykloje. Vaikai buvo pasiruošę, kai kurie turėjo trispalves ir Vyties vėliavėles. Po to keliavo į turgaus aikštę, buvusią prie Didžiosios (Laisvės) gatvės. Na, o tada eita į aikštę  prie  geležinkelio stoties. Pastaroji vieta vasario 16-osios rituale išliko per visą tarpukario nepriklausomybės laikotarpį. Iš  tuomet buvusio geležinkelio stoties balkono buvo sakomos kalbos.
Kas buvo pirmųjų Mažeikiuose reportažinių nuotraukų autorius? Nors nuotraukos ir be antspaudų ar užrašų, be didelių abejonių galima teigti, kad tai Bonaventūras Motuzas, pirmojo Mažeikių fotografo, knygnešio, visuomenės veikėjo Jono Motuzo (1864-1929) sūnus.  Kai tėvas dėl prasto regėjimo nebegalėjo fotografuoti, jo amatą perėmė sūnus, tuo metu jis dar buvo mokinys. Yra ir daugiau jo fotografijų su Mažeikių vaizdais, žmonių susibūrimais. Deja, likimas B. Motuzui skyrė trumpą gyvenimą, jis mirė  1921m., eidamas 25-uosius gyvenimo metus.
Kas buvo pagrindinis vasario 16-osios minėjimo iniciatorius? Mažeikių savivaldybė įkurta 1920 m. kovo 1 dieną, iki tol buvo Mažeikių valsčius. Apskrities valdyba į Mažeikius iš Sedos perkelta tik kovo-balandžio mėnesiais. Taigi, valdžios institucijų  vasaryje Mažeikiuose būta nedaug.   Didžiausia tikimybė, kad pirmosios valstybinės  šventės organizatorius buvo Petras Bimba (1887-1935m.), vidurinės mokyklos Mažeikiuose kūrėjas, pirmasis direktorius. Vienas iš to meto Mažeikiuose labiausiai išsilavinusių žmonių, suvokusių vasario 16-osios reikšmę Lietuvos valstybės ateičiai.

Vytautas Ramanauskas
vyr. muziejininkas

Fotografijos iš  Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos muziejaus.

Skip to content