Paroda TARNŲ JUOSTOS

Paroda TARNŲ JUOSTOS

2023 m. kovo 28 d. – gegužės 27 d. Mažeikių muziejuje eksponuojama paroda „Tarnų juostos“. XIX amžiaus tradicijos. Iš privačios Editos Jankevičienės kolekcijos.

Parodoje eksponuojama margaspalvių juostų kolekcija atkeliavo iš Panevėžio. Kolekcijos savininkė Edita Jankevičienė pasakoja: „Tarnų juostų kolekcionavimu susidomėjau prieš daugiau nei penketą metų. Sendaikčių turgelyje akis užkliuvo už gražiai siuvinėtos juostos su varpeliu. Sudomino, nes ir pati siuvinėju kryželiu. Po kurio laiko aukcione pavyko nusipirkti pirmąją juostą. Nuo to viskas ir prasidėjo. Kolekcija didėjo ir greitai namų sienos užsipildė pilnai. Dabar jų jau per 100 vienetų.“
„Bellpull“ – angliškai, „klokkestreng“ – norvegiškai, „Glockenzug“ – vokiškai. Juosta, su viršuje kabančiu ir skambančiu varpeliu, kai ją truktelėji už apatinio žiedo, – tik dalis sudėtingos tarnų prisišaukimo sistemos, kuri XIX a. būdavo įrengiama turtinguose namuose. Juostos su varpeliais kabodavo vos ne kiekviename kambaryje, vadinasi, ir skirtinguose namų aukštuose. Todėl jos dar būdavo sujungiamos virvėmis ir su tarnų kambariais, kuriuose irgi kabojo varpeliai, suskambantys šeimininkams patraukus už juostos. Varpelių skambėjimo tembras skyrėsi, kad tarnai greičiau suprastų, iš kurio kambario skambinama. Tačiau juostų paskirtis buvo ne tik skambinti varpeliu, bet ir puošti. XIX a. antrojoje pusėje buvo pats juostų bumas. Anglijoje jos buvo siuvinėjamos kryželiu, Prancūzijoje audžiamos kaip gobelenai. Angliška dvaro rūmų „varpo traukimo“ tradicija buvo perimta Skandinavijoje… Išsamiau sužinosite atvykę apžiūrėti parodos. Maloniai kviečiame.

Skip to content