Meninės ir techninės fotografijos meistro S. M. Prokudino-Gorskio fotografijų paroda

Meninės ir techninės fotografijos meistro S. M. Prokudino-Gorskio fotografijų paroda

2017 m. kovo 16 d. – gegužės 13 d. Mažeikių muziejuje (V.Burbos g. 9) meninės ir techninės fotografijos meistro Sergejaus Michailovičiaus Prokudino-Gorskio fotografijų paroda „Kokia tu buvai, Rusija“ 1905-1915 m.

Eksponuojamos fotografijos yra dalis garsaus rusų išradėjo ir spalvotos fotografijos meistro Sergejaus Michailovičiaus PROKUDINO-GORSKIO (1863-1944) palikimo. Visos fotografijos darytos 1905-1915 metais. Caras Nikolajus II asmeniškai pasirūpino ir padėjo Prokudinui-Gorskiui organizuoti  ekspedicijas po bekraštes Rusijos platybes, kad meistras, pasinaudodamas naujausia technika, spalvotose fotografijose užfiksuotų čia gyvenančias tautas, įžymias vietoves, gamtą.

  Sergejus Michailovičius PROKUDINAS-GORSKIS buvo ne tik garsus spalvotos fotografijos specialistas, kurio autoritetas buvo pripažįstamas visame pasaulyje. Jis  išgarsėjo kaip neprilygstamas meninės ir techninės fotografijos meistras, sukūręs keletą tūkstančių unikalių nuotraukų. Tik laimingo atsitiktinumo dėka pavyko išsaugoti du tūkstančius darbų. Štai kaip tai įvyko. 

 Po revoliucijos išvykdamas iš Rusijos Prokudinas-Gorskis  emigracijon išsivežė lagaminą fotografijų iš didžiulės savo kolekcijos.

Nuotraukos keliavo per Norvegiją, Angliją, po to daugiau kaip dvidešimt metų unikalus archyvas buvo kruopščiai saugomas Prancūzijoje, kur 1944 metais ir mirė Sergejus Michailovičius PROKUDINAS-GORSKIS. 1948 metais kolekciją  iš mirusio autoriaus sūnų įsigijo JAV Kongreso Biblioteka. Šią kolekciją sudarė 14 ekspedicijų albumų ir 1902 stiklinių negatyvų. Vėliau Prokudino-Gorskio palikimas ilgus metus buvo saugomas Vašingtone, kaip plačiajai visuomenei mažai žinomas archyvas.

 Amžių sandūroje, kada pasaulyje paplito skaitmeninės technologijos, mokslininkai nusprendė naujam gyvenimui prikelti bibliotekų archyvus. 2000-aisiais metais Prokudino-Gorskio stikliniai negatyvai buvo nuskenuoti. Sujungus tris spalvų sluoksnius įvyko stebuklas – kompiuterio ekrane visu savo žavesiu pasirodė XX amžiaus pradžios Rusijos vaizdai. Šias unikalias fotografijas penkerius metus restauravo specialistai ir savanoriai entuziastai iš Amerikos ir Rusijos. Tarptautinis projektas leido pateikti plačiajai visuomenei šimtus unikalių nuotraukų su imperatoriškosios Rusijos vaizdais. Parodoje ,,Kokia tu buvai, Rusija“ eksponuojama 70 rinktinių Prokudino-Gorskio nuotraukų.

Parodos atidarymas 2017 m. kovo 16 d. 17 val.

Parodos organizatorius Armenas Arutjunjanas pristatys parodą.

Bilieto kaina: suaugusiesiems 4 Eur; moksleiviams, studentams ir senjorams 3 Eur.

 

 

 

Skip to content