JŲ AKYS ŽEVLGIA Į SĄŽINĘ

JŲ AKYS ŽEVLGIA Į SĄŽINĘ

          Mažeikių muziejuje atidaryta namų ikonų paroda iš Radomyšlio (Žytomiro sritis, Ukraina) pilies kolekcijos „Jų akys žvelgia į sąžinę“. Joje eksponuojami Ukrainos sakralinio meno pavyzdžiai – keturios dešimtys karo pabėgėlių, laimingai išvengusių sunaikinimo ir radusių laikiną saugų prieglobstį Anykščių muziejuje. Tai milžiniško ukrainiečių kultūros paveldo lobyno trupinėlis, šiuo sunkiu Ukrainos valstybei metu tapęs kūrybinių galių ambasadoriumi.
Karo metu gimusią idėją nors dalį Ukrainos meno vertybių perkelti į Lietuvą įgyvendino kolekcijos savininkė, Ukrainos namų ikonų ir senienų muziejaus „Ukrainos dvasia“ įkūrėja Olga Bogomolec bei muziejaus direktorius Jurijus Rudnickis  kartu su Anykščių krašto Garbės ambasadoriumi Ukrainoje Virginijumi Strolia. Rusijos kariuomenė buvo tik už 10 kilometrų nuo Radomyšlio, tad sakralinio meno vertybėms buvo iškilęs realus pavojus.
Ši paroda – tai dar 2019 metais pradėtos Anykščių ir Radomyšlio muziejų keitimosi parodomis tradicijos tąsa. Tačiau dabar tai vyksta nepaprastomis sąlygomis, kai Ukraina kovoja už savo nepriklausomybę prieš Rusijos agresiją. Todėl paroda „Jų akys žvelgia į sąžinę“ yra Ukrainos ir Lietuvos solidarumo santykių išraiška.
Į parodos atidarymą atvyko gausus būrys mažeikiškių bei rajone gyvenančių ukrainiečių. Jie buvo supažindinti su Radomyšlio miesto ir muziejaus istorija, galėjo paklausyti ikonų muziejaus įkūrėjos Olgos Bogomolec atliekamų kūrinių. Po oficialiosios renginio dalies visi susirinkusieji turėjo progą šiltai pabendrauti, vaišindamiesi Viekšnių vaistinės muziejaus vaistažolių sodo arbata ir ukrainietės Natalijos atneštais tradiciniais ukrainiečių pyragėliais su kopūstais ir obuoliais.
Mažeikių muziejus dėkingas Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio – Žukausko memorialinio muziejaus darbuotojams bei Anykščių krašto Garbės ambasadoriui Ukrainoje Virginijui Stroliai už suteiktą galimybę namų ikonų parodą pristatyti Mažeikiuose.

          Paroda Mažeikių muziejuje bus eksponuojama iki balandžio 24 d.  Kontaktai Anykščiuose dėl išsamesnės informacijos:

Jurgita Kristina Pačkauskienė, tel. 8 623 92075 (eksponatų apibūdinimas)

Virginijus Strolia, tel. 8 699 18595 (ryšiai su kolekcijos savininkais)

Tautvydas Kontrimavičius, 8 687 90933 (parodos laikino eksponavimo galimybės

Nuotr. T. Balčiūnienės

Skip to content