Ikonų paroda „Jų akys žvelgia į sąžinę“

Ikonų paroda „Jų akys žvelgia į sąžinę“

Kovo 22 d. 17 val. Mažeikių muziejuje bus atidaryta Radomyšlio muziejaus (Ukraina) ikonų paroda „Jų akys žvelgia į sąžinę“.

Šios ikonos – tai keturios dešimtys karo pabėgėlių, laimingai išvengusių sunaikinimo ir radusių laikiną saugų prieglobstį Anykščių muziejuje. Dabar ši paroda keliauja per Lietuvą ir iki balandžio 22 d. bus eksponuojama Mažeikių muziejuje. Ši paroda – tai milžiniško ukrainiečių kultūros paveldo lobyno trupinėlis, labai sunkiu Ukrainos valstybei metu tapęs kūrybinių galių ambasadoriumi. Kūriniai, atkeliavę į Lietuvą, kaip ir nuo karo pasitraukę ukrainiečiai – margaspalviai, tarsi atsitiktinai lemties susieti. Gal ne patys gražiausi, gal pirmiau restauratoriams, o ne ekspozicijai skirti, bet šiuo metu jie turi savitą misiją – tapti dvasinio atokvėpio erdve pirmiausiai ukrainiečiams, laikinai gyvenantiems Lietuvoje.
Karo metu gimusią idėją nors dalį Ukrainos meno vertybių perkelti į Lietuvą įgyvendino kolekcijos savininkė Ukrainos namų ikonų ir senienų muziejaus „Ukrainos dvasia“ įkūrėja Olga Bogomolec ir muziejaus direktorius Jurijus Rudnickis  kartu su Anykščių krašto Garbės ambasadoriumi Ukrainoje Virginijumi Strolia. Ši paroda – tai dar 2019 metais pradėtos Anykščių ir Radomyšlio muziejų keitimosi parodomis tradicijos tąsa. Tačiau dabar tai vyksta nepaprastomis sąlygomis, kai Ukraina kovoja už savo nepriklausomybę prieš Rusijos agresiją. Todėl paroda „Jų akys žvelgia į sąžinę“ yra Ukrainos ir Lietuvos solidarumo santykių išraiška. Lietuvos dailės istorikų draugijos pirmininkės menotyros mokslų daktarės Jurgitos Kristinos Pačkauskienės vertinimu, ukrainiečių meno kūriniuose itin jaučiama stačiatikių ir katalikiškosios tradicijos paribio dvasia, tiek vaizdavimo būdu, tiek ir siužeto turiniu namų bei cerkvių ikonos tarsi pasakoja universaliąją krikščionybės istoriją.
Parodos atidarymo dalyviai turės galimybę daugiau sužinoti apie Radomyšlio muziejų, iš kurio atgabentos ikonos, taip pat paragauti mūsų ukrainiečių paruoštų nacionalinių pyragėlių.

Paroda veiks iki balandžio 22 d. Maloniai kviečiame.

Skip to content