Gegužės 11 d. Mažeikių muziejuje pristatyta fotografijų paroda „Magiškasis Mažeikių realizmas“.

Gegužės 11 d. Mažeikių muziejuje pristatyta fotografijų paroda „Magiškasis Mažeikių realizmas“.

Dviejų fotografų iš Vokietijos viešnagė Šiaurės Lietuvoje 2021-ųjų vasarą truko vos tris dienas. Goethe’s institutas įgyvendindamas projektą „Išplėstinė Lietuva“ pakvietė Peter Bialobrzeski ir Christina Stohn atlikti fotografinį tyrimą ir užfiksuoti Mažeikių bei Naujosios Akmenės tapatybę nuotraukose.

Fotografinio tyrimo rezultatai – Peter Bialobrzeski detalūs ir šiek tiek apokaliptiniai miesto peizažai (fotografo nuotraukose beveik niekada nesimato žmonių) ir Christina Stohn sukurti gyventojų portretai. Taikant fotografiją kaip tiriamąjį aplinkos metodą daug svarbiau atrasti temą ir perteikti tą nuotaiką bei atmosferą, ne tik dokumentuoti vaizdus ir faktus.

Mažeikiuose Christina Stohn per tris dienas bandė užfiksuoti socialinį antropologinį miesto portretą. Daugiausia ji fotografavo vasaros atostogų pas tėvus grįžusius studentus, kurie atrodo lyg išaugę nuotraukose užfiksuotą aplinką ir miesto kasdienybės fragmentus.

Iš Mažeikių kilusi rašytoja Lina Simutytė tekste „Magiškasis Mažeikių realizmas“ rašo: „ir jei žmogų gali palikti, jei gali jį ištrinti iš atminties, miestas yra ne tik erdvė, kurioje kažkada gyvenai, bet ir vieta tavyje, į kurią visada vis tiek sugrįžti. Todėl kaskart, kai kalbu apie Mažeikius, iš tikrųjų kalbu apie save.“

Goethe‘s instituto direktorė Anna Maria Strauss ir projekto „Išplėstinė Lietuva“ kordinatorė Akvilė Eglinskaitė pristatė Mažeikiškiams parodą ir pakvietė diskusijai apie socialinį antropologinį miesto portretą. Diskusijoje dalyvavo: Mažeikių muziejaus direktorius Vaidotas Balzeris, Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Eimantas Salatka, Mažeikių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjos pavaduotojas Valdas Gerika, Mažeikių rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė paveldosaugai Rūta Končiutė-Mačiulienė, ,,Mažeikių gatvės gimnastai” atstovas ir MB ,,WEB inovacijos“ vadovas Edgaras Kontrimas,  UAB ,,Beržūna“ vadovas Jonas Glodenis, UAB „Vestekspress“ Mažeikių biuro vadovė Rasa Jacevičienė, Mažeikių dailės mokyklos vadovė Laima Mikalauskienė, Lietuvos dailininkų sąjungos narė, Mažeikių vaikų ir jaunimo daugiafunkcio centro projektų vadovė Simona Merijauskaitė, Mažeikių Gabijos gimnazijos vadovas Eduardas Vaičiulis, Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro vadovas Remigijus Jokubauskas, Aistė Jokubauskienė – VšĮ „Menų stotis“, visi neabejingi Mažeikių miesto ateičiai ir gausus būrys fotografų. Diskusiją moderavo Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos direktorė Asta Žukauskienė.

Kilus karštoms diskusijoms, dalyvių nuomonės išsiskyrė, vieni džiaugėsi miesto autentiškumu, o kiti buvo nusivylę neišnaudotomis miesto erdvėmis ir stagnacija. Išsakytos nuomonės ir idėjos, tikimės, neliks tik mūsų pokalbiuose, bet virs prasmingais darbais ir gražėjančiu mūsų miesto veidu.

Nuotraukos eksponuojamos Mažeikių muziejuje iki birželio 11 d.

Šis renginys yra projekto „Išplėstinė Lietuva: suprasti kitą“ dalis.
Organizatorius: Goethe‘s institutas
Partneris: Mažeikių muziejus
Rėmėjas: Vokietijos užsienio reikalų ministerija

Nuotr. L. Petraitienės

 

Skip to content