Aleksandro Macijausko paroda „Žemaitijos turguose“

Aleksandro Macijausko paroda „Žemaitijos turguose“

Mažeikių muziejuje atidaryta Lietuvos fotografijos klasiko, nacionalinės premijos laureato Aleksandro Macijausko paroda „Žemaitijos turguose“.

Kai prieš metus, dar saugiais „bekoroniais“ laikais, tarptautinės fotografijos parodos „Gyvos žemės mintys“ atidarymo metu, perpildytoje muziejaus salėje su gerbiamu A. Macijausku pradėjome kalbėtis dėl parodos, temos neįsivaizdavome. Žinojome tik, kad ši paroda bus apie Žemaitiją. Gavus finansavimą iš Lietuvos kultūros tarybos ir Mažeikių rajono savivaldybės supratome, kad pavyks surengti solidžią parodą. Peržiūrėjęs savo archyvus, pasitikslinęs žemėlapyje Žemaitijos ribas,  garbusis fotografas apsistojo prie temos  „Žemaitijos turguose“.  Atrinktos ir Vilniuje atspaustos 55 fotografijos. Dalis jų – jau žinomos, atnešusios A .Macijauskui sėkmę įvairiose parodose, o kita – iškeltos iš archyvų ir atspausdintos pirmą kartą. Taigi jų premjera – Mažeikiuose.  Malonu ir tai, kad kone pusė fotografijų – dvidešimt šešios padarytos Mažeikiuose, kitos fotografuotos Palangoje, Tauragėje, Luokėje, Kuršėnuose, Kretingoje. Mums savimeilę galėtų pakelti ir tai, kad buvo laikas, kada Mažeikių „penkiolikinis turgus“ (pirmasis sekmadienis po mėnesio 15 dienos) buvo didžiausias Žemaitijoje, todėl ir daug nuotraukų padarytų mūsų mieste.

Manyčiau, pasisekęs ir parodoje rodomas filmas, kuriame kalbiname parodos autorių. Pasiklausius A. Macijausko komentarų apie atskiras fotografijas, išvydus jo blizgančias akis, džiaugsmą vartant pasisekusių fotografijų lakštus, visai kitomis akimis žiūri ir į eksponuojamas nuotraukas. Parodą gražiai papildo ir dvikalbis – lietuvių, anglų kalbomis išleistas katalogas.

Mažeikių muziejaus rinkinį papildė solidi kolekcija – „Žemaitijos turguose“, kurią  bus galima pristatyti ne tik Lietuvos, bet ir užsienio muziejuose. Na, o dabar, belieka tikėtis, kad  karantinas neužsitęs ir mažeikiškiai bei miesto svečiai dar iki Naujųjų metų galės apsilankyti muziejuje ir išvysti parodą.

Vyr. muziejininkas Vytautas Ramanauskas

Skip to content