Viekšnių vaistinės muziejus

Viekšnių I-osios vaistinės muziejus

Viekšnių vaistinės muziejus

Pirmadienis – poilsio diena
Antradienis –9.00-17.00 val.
Trečiadienis – 9.00-17.00 val.
Ketvirtadienis – 9.00-17.00 val.
Penktadienis – 9.00-17.00 val.
Šeštadienis –9.00-16.00 val.
Sekmadienis – poilsio diena

  • Likus ne mažiau kaip 15 min. iki darbo dienos pabaigos, lankytojai į ekspozicijų sales neįleidžiami.
  • Ekskursija muziejuje užtrunka nuo 40-90 min.
  • Prašytumėm įvertinti, ar spėsite apžiūrėti ekspozicijas iki darbo laiko pabaigos.

Tilto g. 3, Viekšniai, LT-89492 Mažeikių raj.

Tel. (8 ~ 443) 37 420 vaistines.muz@gmail.com

Bilietų kainos:

Muziejaus lankymas

suaugusiesiems:      

gegužės-spalio mėn.:                 1,60 € 

lapkričio-balandžio mėn.:        1,00 €

dieninių bendrojo lavinimo mokyklų mokiniams; aukštųjų mokyklų dieninių skyrių studentams; profesinio mokymo įstaigų dieninių skyrių mokiniams; nuolatinės privalomosios karo tarnybos kariams, kariams savanoriams; asmenims, kuriems sukako valstybinio socialinio draudimo senatvės pensijos amžius (iki 80 metų); nuo 1939-1990 metų okupacijų nukentėjusiems asmenims – politiniams kaliniams ir tremtiniams, buvusiems getų, koncentracijos ar kitokio tipo prievartinių stovyklų kaliniams; Lietuvos Respublikos nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11-13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos; pasipriešinimo 1940-1990 metų okupacijoms dalyviams – kariams savanoriams, ir laisvės kovų dalyviams. (Lengvata taikoma tik lankytojui pateikus teisę į lengvatą patvirtinantį dokumentą.):

gegužės-spalio mėn.:                 0,80 € 

lapkričio-balandžio mėn.:        0,50 €

Edukaciniai užsiėmimai

naudojami įrankiai, įvairios medžiagos, atliekamos praktinės užduotys (vienam asmeniui):  2,00 €

edukaciniuose užsiėmimuose diskutuojama, žaidžiama, klausomasi įrašų ir kt.:  1,00 €

Filmavimas, fotografavimas

muziejaus ekspozicijose (komerciniais tikslais):    6,00 €

 

Ikimokyklinio amžiaus vaikai; vaikų globos namų auklėtiniai; asmenys, kuriems nustatytas neįgalumo lygis ir juos lydintieji asmenys (vienam asmeniui – vienas lydintysis); asmenys, kuriems sukako 80 metų ir vyresni; Lietuvos muziejų darbuotojai; Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM) nariai; grupės vadovas, lydintis į renginį (temines edukacines programas, ekskursija po muziejų ir kt.) 10 ir daugiau asmenų muziejų ir vaistažolių sodą lanko nemokamai. (Lengvata taikoma tik lankytojui pateikus teisę į lengvatą patvirtinantį dokumentą.)


be-prieraso2Viekšnių miestelio centre, kažkada buvusios Turgaus aikštės kampe, stovi medinis namas raudonų čerpių stogu. Ant jo sienos pritvirtinta balto marmuro lenta byloja, jog 1860 metų liepos 30 (17) dieną čia buvo įsteigta Viekšnių vaistinė. Steigėjai – XIX a. Lietuvoje žinomų provizorių Geldnerių dinastijos atstovai.

Anuo laiku vaistinė klestėjo, tačiau Fiodorui Geldneriui (Theodor von Goldner)  parėmęs 1863 m. sukilėlius, situacija pasikeitė į blogąją pusę. 1870-asiais metais mirus F. Geldneriui, nusigyvenusi vaistinė parduota iš varžytinių.  Naujasis jos  savininkas Vincentas Aleksandravičius vėl pavertė ne tik pavyzdinga įstaiga, bet ir studentų farmacininkų praktikos baze. Bendraudamas su gydytoju Antanu Biržiška bei kitais miestelio inteligentais, V.Aleksandravičius Viekšnių miestelyje sukūrė ir palaikė tam tikras kultūrines tradicijas, puoselėjo lietuvybę.

be-prieraso1Paskutinis vaistinės savininkas Juozas Aleksandravičius (V.Aleksandravičiaus sūnus)   ne tik išsaugojo iš tėvo paveldėtą vaistinę su  senaisiais farmaciniais prietaisais bei instrumentais, bet ir papildė ją nauja įranga. Vaistinės 100 metų sukakčiai paminėti provizorius įkūrė joje pirmąją muziejinę ekspoziciją.

Po J. Aleksandravičiaus mirties vaistinė buvo perkelta į kitas patalpas, o senasis pastatas ilgus metus stovėjo apleistas. Ir tik 1995 metais, po restauracijos, senoviška kaimo vaistinė vėl atvėrė duris. Ir ne tik kaip vaistinė, bet ir kaip muziejus su farmacijos bei XX a. I-osios pusės inteligento buities ekspozicijomis.  Vėliau buvo atkurtas ir buvęs vaistininkų sodas, taip praturtinant muziejų dar viena (lauko) ekspozicija.

Ekspozicijos

FARMACIJOS EKSPOZICIJA

be-prieraso4Tai autentiška XIX a. II pusės kaimiško tipo vaistinė su išlikusiu oficinos (receptų kambario) apstatymu, vaistų gamybos įranga, priemonėmis, receptais, įvairia vaistinės dokumentacija. Tarp vaistingųjų medžiagų pavyzdžių eksponuojamos vėžio girnelės, žmogaus odos diržai, Sibirinio bebro sruogliai ir kt.

XX a. I p. INTELIGENTO BUITIES EKSPOZICIJA

Tai vaistininko gyvenamieji kambariai su virtuvė bei prieškambariu, kuriuose eksponuojama: šeimų relikvijos, baldai, namų apyvokos bei asmeniniai daiktai, nuotraukos.

VAISTAŽOLIŲ SODO EKSPOZICIJA

Neatsiejama vaistinės muziejaus dalis – atkurtas vaistininko vaistažolių sodas, kuriame auginami vaistingieji ir prieskoniniai augalai, vykdomi edukaciniai praktiniai užsiėmimai. Jų metu galima ne tik apžiūrėti sodą, bet ir susipažinti su jame auginamų augalų savybėmis.

Vaistažolių sodas

Vaistažolių sodas

Edukaciniai praktiniai užsiėmimai Viekšnių vaistinės muziejuje

Visos edukacinės programos vykdomos gegužės – spalio mėnesiais. Išankstinis edukacijų užsakymas telefonu.

Edukaciniai užsiėmimai vienam asmeniui 1,00 € (jei grupė pasirenka programą, kurioje nėra praktinės veiklos – diskusijų ir ekskursijų tipas).

Edukaciniai užsiėmimai vienam asmeniui 2,00 € (jei grupė pasirenka programą, kurioje atliekamos praktinės užduotys, naudojamos materialinės priemonės – praktinės veiklos tipas)

Parodos

Rengiamos meno, kraštotyros, tautodailės parodos.

Kultūrinė, šviečiamoji veikla

Muziejuje vyksta poezijos popietės, knygų pristatymai, kameriniai koncertai, susitikimai su įdomiais žmonėmis ir kita švietėjiška veikla.

Istorijos fragmentai

be-prieraso51860 m. Fiodoras Geldneris (vėliau – Theodor(as) von Göldner(is) įsteigia pirmąją Viekšniuose vaistinę, savo istorija glaudžiai persipynusią su muziejaus istorija.

1883 m. po varžytinių vaistinė atitenka provizoriui Vincentui Aleksandravičiui.

1926 m. vaistinę perima Vincento Aleksandravičiaus sūnus Juozas Aleksandravičius.

1940 m. vaistinė nacionalizuojama, buvęs savininkas paskiriamas jos vedėju.

1960 m. J. Aleksandravičiaus dėka įkuriama pirmoji farmacinė vaistinės ekspozicija, skirta vaistinės 100-mečiui paminėti.

1980 m. dėl avarinio pastato stovio vaistinė perkeliama į kitas patalpas.

1987 m. pastatą perdavus Kultūros ministerijai, gaunamas leidimas restauruoti vaistinę ir įsteigti muziejų.

1991 m. pradedami restauracijos darbai.

1995 m. senoji kaimo vaistinė vėl atveria duris klientams, o kartu ir muziejaus lankytojams. Vėliau atkuriamas ir vaistinės vaistažolių sodas.

2003  m. vaistinės patalpos išnuomojamos IĮ „Jadvygos Žolės“.

2010 m. vaistinė uždaroma, nuo šiol vykdoma tik muziejinė veikla.

Viekšnių vaistinės muziejus – vienintelis kaimiško tipo vaistinės muziejus Lietuvoje su išlikusiomis vaistininko gyvenamosios patalpomis.

be-prieraso6

Parengė – muziejaus ekskursijų vadovė Vilma Skiparienė


Paskutinį kartą atnaujinta: 2017.08.24 13:14