Profesorių M.V.V. Biržiškų memorialinė ekspozicija

Biržiškų šeimos namas, kuriame įsikūrusi biblioteka ir M.V.V. Biržiškų ekspozicija

Pirmadienis – penktadienis 09.00-18.00 val.

Lankytojai, norintys susipažinti su ekspozicija, prašome kreiptis į Viekšnių I-osios vaistinės muziejų, adresu Tilto g. 3. Pageidautina ekskursijas užsisakyti iš anksto telefonu: (8 443) 37420

Bažnyčios g. 6, Viekšniai, Mažeikių r., LT-89094

Tel. (8- 443) 37 420

Muziejaus ekspozicijų ir parodų lankymas nemokamas

Dr. A.Biržiškos rašomasis stalas su krėslu

Muziejaus rinkinį sudaro Biržiškų šeimoje naudoti baldai, knygos, dokumentai, nuotraukos.

Gyvenamasis pastatas

Namas, kuriame gyveno įžymių, Lietuvai daug nusipelniusių trijų brolių profesorių – Mykolo, Vaclovo, Viktoro Biržiškų – šeima, yra atstatytas ant senųjų namo pamatų, palikus dalį autentiškų medžiagų pagal turimą seno namo planą.

Dabar čia, buvusiuose Biržiškų šeimos kambariuose, glaudžiasi miestelio biblioteka bei yra įrengta profesorių M. V. V. Biržiškų memorialinė ekspozicija.

Ekspozicijos

be-prieraso-birziskosDR. ANTANO BIRŽIŠKOS ŠEIMOS EKSPOZICIJA

Čia galite susipažinti su profesorių tėvų – daktaro Antano Biržiškos bei jo žmonos muzikės, pedagogės Elžbietos Biržiškienės – šeimos gyvenimu; apžiūrėti daktaro rašomąjį stalą su krėslu, knygas, šeimos nuotraukas, pamatyti giminės herbą bei genealoginį medį.

Ekspozicija įkurta buvusiame dr. A. Biržiškos darbo kabinete, kuriame jis priimdavo savo pacientus.

PROFESORIŲ M. V. V. BIRŽIŠKŲ EKSPOZICIJA

Ši ekspozicija skirta visų trijų brolių, Antano ir Elžbietos sūnų, gyvenimui, veiklai, kūrybai bei nuopelnams Lietuvai.

Viktoras, Mykolas ir Vaclovas Biržiškos, apie 1934 m

Čia esantys dokumentai, nuotraukos, knygos pasakoja apie tris Kauno Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetų dėstytojus – profesorius:

• Mykolą Biržišką – literatūros istoriką, tautosakos tyrinėtoją, Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarą;
  • Vaclovą Biržišką – bibliografą, kultūros istoriką, „Lietuviškos enciklopedijos“ rengėją, lietuvių rašytojų biografijų rinkinio „Aleksandrynas“ autorių;
  • Viktorą Biržišką – inžinierių, matematiką, daugelio vadovėlių aukštosioms mokykloms autorių.

Ekspozicija įkurta buvusiame Biržiškų šeimos vaikų auklės bei daktaro padėjėjos kambaryje.

Istorijos fragmentai

Biržiškų paminklo atidarymo iškilmės, 1995-08-25

2005 m. pradėtas Biržiškoms priklausęs seno namo ardymas;

2008 m. baigti statybos darbai bei įkelta miestelio biblioteka;

2009 m. įvyksta oficialus prof. Biržiškų ekspozicijos atidarymas;

2011 m. sutvarkyta aplinka apie namą.

Atminimo vietos

Miestelio centre stovi skulptoriaus Č. Pečiuko paminklas Biržiškų šeimai, architektas Reginaldas Palukaitis. Tai vienas pirmųjų Lietuvoje paminklų ne atskiram asmeniui, o visai šeimai, kuri savo darbą, talentus paskyrė Lietuvai.

Senosiose Viekšnių kapinėse galima aplankyti prof. Biržiškų tėvų kapą bei netoli nuo čia esančius tėvo garbei Mykolo Biržiškos pastatytus „Sveikatos namus“ – gydymo įstaigą.

Parengė – muziejaus vadovė Danutė Končienė

Paskutinį kartą atnaujinta: 2014.12.22 15:38