Mažeikių muziejuje nuo 2011 m. veikia unikali archeologinė ekspozicija „Mažeikių kraštas: tarp kuršių, žiemgalių ir žemaičių“, kurią įgyvendino Vilniaus dailės akademijos mokslininkai, dailininkai, dizaineriai kartu su Mažeikių muziejaus kolektyvu. Projektas skirtas Lietuvos ir Latvijos teritorijose gyvenusių senųjų baltų genčių – kuršių, žiemgalių ir žemaičių, kurios dalyvavo formuojant Lietuvos ir Latvijos valstybes, istorijai, kultūros paveldui pažinti.
Eksponuojami kuršių ir žiemgalių papuošalai, kuršių, žiemgalių ir žemaičių ginklai, žiedai, taip pat unikalieji radiniai: zoomorfinės figūrėlės, gintaro dirbiniai, amuletai, kaustytas ragas ir ypač retas radinys – šalmas. Parodą papildo baltų genčių teritorijų, kuršių, žiemgalių ir žemaičių kapinynų, piliakalnių ir mūšių vietų žemėlapiai, tas pačias žemes vaizduojantys XVII a. pradžios istoriniai žemėlapiai. Ekspozicija unikali dar ir tuo, kad joje eksponuojamos būtent Mažeikių krašte rastos archeologinės vertybės.
Nuo 2018 m. gruodžio 21 d. Mažeikių muziejuje įgyvendintas archeologinių vertybių ir kultūros paveldo pažinimo projektas „Atrask, paliesk ir išgirsk Mažeikių krašto istoriją“. Archeologinė Mažeikių krašto ekspozicija pritaikyta žmonėms, kurie turi regėjimo negalią, kitokių suvokimo problemų. Tokie žmonės apie supantį pasaulį gali susipažinti tik lytėdami daiktus. Pagamintos eksponatų, kurie dabar yra demonstruojami vitrinose ir yra neprieinami lankytojui, kopijos, kuriuos dabar galima liesti ir tokiu būdu susidaryti vaizdinį apie demonstruojamus eksponatus. Muziejaus lankytojai juos liesdami sužinos apie eksponato dydį, faktūrą, formą ir netgi dėvėjimo vietą ant žmogaus kūno, nes pagamintos kopijos demonstruojamos ant manekenų: žiedas ant piršto, segė – ant krūtinės, apyrankė – ant riešo ir t.t. Šios kopijos nuolatos bus prieinamos visiems muziejaus lankytojams be išimties, nes liečiant susidaro stipresnis įspūdis, ilgiau išlieka vaizdinys atmintyje. Pagamintos kopijos dar labiau sustiprins muziejaus lankytojų, istorijos ir kultūros pažinimą. Prie eksponatų kopijų taip pat yra pateikti tekstai Brailio ir reginčiųjų raštu, lietuvių kalba. Lietuvoje dar labai mažai muziejų teikia tokią paslaugą, kad per lytėjimą lankytojas, ypatingai neregys, galėtų susipažinti su eksponatais ekspozicijose. Pagaminta 18 eksponatų kopijų: kardas, ietigaliai, žiedai, antkaklės, seges, šalmas ir kt. Vykdant projektą dalyvavo visa komanda: Projektuotojas Tomas Šimkus, dizaineris Jonas Gerulaitis, archeologinių radinių kopijas kūrė Prof. Remigija Vaitkutė ir Gvidas Slah, karybos įrankiais rūpinosi Martynas Stankus, tekstus į Brailio raštą vertė Vytautas Gentvilas, pritaikyti eksponatus regėjimo negalią turintiems žmonėms padėjo Domarkų šeima. Projekto vadovė Mažeikių muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Lilija Petraitienė.
Archeologinių eksponatų kopijų demonstravimui pagaminti ekspoziciniai baldai, manekenai, laikikliai, sumontuota apšvietimo įranga, kuriuos įrengė UAB „Reklamos klasės grupė“.
Šį projektą remia: Lietuvos kultūros taryba, Mažeikių rajono savivaldybė, UAB „Mažeikių šilumos tinklai“, UAB „EV sprendimai“, UAB „Elmaga“, UAB „Elotus“, UAB „Jubana“, UAB „Tomega“, UAB „Universe group“, UAB „Beržūna“, UAB „Termoprojektai“.
Kiekvieno mėnesio trečią antradienį Mažeikių muziejus organizuoja ekskursiją su gidu gestų kalba. Kviečiame registruotis tel. nr. 8 443 25798.