Paroda „Mažeikių krašto karo lakūnai Lietuvos Karo aviacijoje 1919-1940 m.“

Paroda „Mažeikių krašto karo lakūnai Lietuvos Karo aviacijoje 1919-1940 m.“

2019 m. kovo 22 d.  16 val.  Mažeikių muziejuje (V.Burbos g. 9) vyks  parodos „Mažeikių krašto karo lakūnai Lietuvos Karo aviacijoje 1919-1940 m.“ pristatymas-paskaita.

Pranešimus skaitys:

Darius Ereminas, Pijus Poškus, Aistis Lukoševičius (Lietuvos aviacijos muziejus), Eugenijus Raubickas (Lietuvos aviacijos muziejus).

1919 m. kovo 12 d. Karo aviacija tapo savarankiška Lietuvos kariuomenės dalimi. Per 21 gyvavimo metus Karo aviacija išlaikė moderniausios ir prestižiškiausios kariuomenės rūšies vardą.  Gyvavimą pradėjusi be technikos, beveik be lietuvių specialistų, per du dešimtmečius aviacija Lietuvoje padarė milžinišką šuolį. 1940 m. Karo aviacijoje  buvo 117 lėktuvų, tarnavo 118 lakūnų, 65 žvalgai ir daugiau nei 20 oro šaulių. Taip pat, per savo gyvavimo metus, Karo aviacija išaugino du talentingus aviakonstruktorius – Jurgį Dobkevičių ir Antaną Gustaitį. Antano Gustaičio sukonstruotais ir Karo aviacijos dirbtuvėse pagamintais lėktuvais ANBO buvo apginkluojamos Karo aviacijos eskadrilės. Sovietų Sąjungai okupuojant Lietuvą, 1940 m. birželio 15 d., Kauno, Zoknių ir Pajuosčio aerodromuose buvo dislokuotos aštuonios kovos eskadrilės. Tik okupavus Lietuvą, prasidėjo ir Karo aviacijos likvidavimas. Dvidešimt vienus metus kurta Karo aviacija okupantų likviduota 1941 m. sausio 1 dieną.

Per 21 Karo aviacijos gyvavimo metus joje tarnavo ir būrelis lakūnų, kilusių iš Mažeikių krašto ar kitaip su šiuo kraštu susijusių.  Kai kas iš jų Karo aviacijoje užsibuvo tik metus, o kai kas jai skyrė daugiau nei 10 savo gyvenimo metų ir tapo garbingais „Plieno sparnų“ garbės ženklo kavalieriais. Ši paroda skirta pirmųjų mūsų kraštiečių skrydžių atminimui, minint Karo aviacijos šimtąsias įkūrimo metines.

Kviečiame aplankyti parodą 2019 m. kovo 22 d. – balandžio 26 d.

Skip to content