Alytaus kraštotyros muziejaus paroda

Alytaus kraštotyros muziejaus paroda

Paroda „Ir po šimto metų tamsoj žiba… (XX a. pr. dzūkiški marškiniai)

Paroda – tai dzūkiškų marškinių originalų, nešiotų XX a. pradžioje, pristatymas. Parodos tikslas – parodyti šios rūšies paveldo įdomius, unikalius aspektus, pristatyti pritaikomumo galimybę ir šiems laikams. Senieji marškiniai, kadaise pasiūti rankomis, turi tobulus kruopštumo, siūlių santykių, detalių ir dekoro elementų proporcinius derinius. Parodoje rasite trijų marškinių, esančių Alytaus kraštotyros muziejaus etnografijos rinkinyje sugrįžimo istorijas: a) senieji originalūs marškiniai, b)šių marškinių kopijos, atliktos rankomis, c)šiuolaikinės senųjų marškinių improvizacijos.

Paroda pagyvinama kiekvieno eksponato nuotraukomis. Trijų marškinių nuotykiai užfiksuoti: a) sugrįžimu į autentikos laikmetį, b) virsmu į visiškai naują kopiją, c) persikūnijimu į šias dienas. Visa tai perteikia trijų merginų, kurios ir siuvo šiuolaikišką versiją, žaismingos fotosesijos.

Rimtieji nagingojo amato atstovai gali įsitraukti į naują žaidimą, galbūt judėjimą Lietuvos mastu „Siuvame marškinius rankomis“. Čia muziejus pasiūlys autentiškų siūlių pavyzdžius, paruoštas iškarpas, galimybę pasimatuoti marškinius bei konsultaciją, kaip tai kokybiškai pritaikyti jei ne etnografiniam ansambliui, tai bent šiuolaikinių marškinių.

Išdidintos senųjų marškinių siūlės lyg ikonos padės jei ne įsikvėpti šiam „antrajam jaunatviškam žaidimui“, tai  bent bus pritaikytos šiuolaikinių marškinių detalėse – etno-autentiškų akcentų ar elementų  sugalvojimui, o gal tai  puikus „auksarankių“ namų interjero akcentas?

Ateikite pažiūrėti filmuko, pagyvenkite trijuose laikotarpiuose ir, jei kantrybės užteks – audinio gabalėlį su siūlu ir adata paliksime…

Skip to content