Etnografinės krypties edukacinės programos

Edukacijų koordinatorė Jūratė Miliauskytė. Tel. 8-443-25798, el. adresas: info@mazeikiumuziejus.lt

Patikusią programą būtina užsisakyti iš anksto. Užsiėmimai vedami įvairaus amžiaus grupėms.

ETNOGRAFINĖS KRYPTIES EDUKACINĖS PROGRAMOS

Liaudies menas. (Atskiri užsiėmimai, pagal jūsų pageidaujamą temą.) 1,00 / žmogui

Šis užsiėmimas gali būti pradiniu, skirtu bendrai pažinčiai su mūsų muziejuje saugomais liaudies meno pavyzdžiais iš įvairių sričių. Galima pamatyti, paliesti, aptarti matomus eksponatus.

Dažniausiai šis variantas pasirenkamas pradinių klasių mokinių grupių. Vyresni dalyviai arba grupės, savo ugdymo programose turintys konkrečią temą bei norintys išsamiau prisiliesti prie liaudies meno turtų, renkasi vieną iš atskirų programų.

Vaikai supažindinami su dievdirbių kūryba, kryždirbyste. Parodomos plačiausiai paplitusių Lietuvoje šventųjų skulptūros, aiškinama, kuo jie vienas nuo kito skiriasi, pasakojamos istorijos. Supažindinama su Žemaitijoje paplitusiomis koplytėlėmis, koplytstulpiais, jų puošyba, žymiausiais Mažeikių krašto dievdirbiais. Dalyviai gali patys pabandyti nupiešti pasirinktą šventąjį.
Užsiėmimo metu supažindinama su liaudies audiniais, jų raštais, formomis, žiūrima, kokios populiariausios senųjų audinių spalvos. Pasakojama apie kraičio kaupimo tradiciją, vaikai patys renkasi labiau patikusius pavyzdžius, gali bandyti piešinyje atkurti tradicinius ornamentus.
Aptariami liaudiški ir tautiniai rūbai, ieškoma skirtumų. Susipažįstama su lietuvių rūbų komplektų sudėtimis, atskirų regionų pagrindiniais bruožais. Nagrinėjamos spalvos, ornamentai, siuvimo modeliai. Apžiūrimi vėlesnių laikų rūbai, jų skirtumai.
Be jau paminėtų temų, muziejaus fonduose saugoma ir daugiau liaudiškais ornamentais puoštų daiktų, mūsų krašto tautodailininkų darbų. Todėl galime organizuoti edukacijas, supažindinančias su baldais ir jų puošyba, keramikos kolekcija, namų apyvokos daiktų (rakandų) ornamentavimu, Velykiniais margučiais ir pan.

Lino kančia. 1,00 / žmogui

Užsiėmimas gali prasidėti pasakos apie velnio ir valstiečio lažybas sekimu, kaip vaizdines priemones panaudojant senovinius linų apdirbimo įrankius. Demonstruojamas sėmenų trynimas, linų mynimas, brukimas, šukavimas, verpimas rateliu. Dalyviai patys gali išbandyti kai kuriuos darbus. Vertinamos lininio audinio savybės, jo pritaikymas, aptariami lininiai rūbai. Pamokos pabaigoje vaišinamasi sėmenine druska.

Duonelės kelias. 1,00 / žmogui

Supažindinama su valstietiškais žemdirbystės – javininkystės įrankiais, kartu pasakojant darbų eiliškumą nuo grūdo sėjos iki duonos kepimo, aptariami juos lydėję tikėjimai ir apeigos. Suteikiama galimybė padirbėti su akmens amžiaus girnomis. Jei dalyviams pavyksta pasiekti rezultatų, ragaujama archajiškos duonos paplotėlių.

Keičiasi laikai, keičiasi daiktai. (Įrankiai, rakandai, apavas ar kt.) 1,00 / žmogui

Supažindinama su muziejuje saugoma senoviniais daiktais ir jų kaita iki šių dienų. Vaikai patys bando išdėlioti atskirus eksponatus pagal laikotarpius. Užsiėmimą galima užsisakyti bendrojo pobūdžio, kai trumpai aptariamos įvairios daiktų grupės, arba konkretaus tikslo, kai išsamiau nagrinėjama viena ar dvi daiktų rūšys. Galimi pasirinkimo variantai: apšvietimo priemonės, apavas, namų apyvokos daiktai, meistrų įrankiai, buitinė technika ir pan.

Pažintis su tošininkystės amatu. (Kultūros paso programa.) 2,00 / žmogui

Tošininkystė, kaip tradicinis amatas, jau daugelį metų pristatomas ypač išsamiai, nes vieninteliai Lietuvoje turime šios krypties atstovus, dirbančius mūsų muziejuje.

Susipažįstama su etnografiniais tošies dirbiniais, saugomais muziejaus fonduose, ir tautodailininkų Vytauto ir Raimondos Ramanauskų darbais. Užsiėmimas aktyvus, nes jau šešiamečiai vaikai patys bando padaryti ekologišką šveistuką. Vyresniems gali pavykti pasidaryti masažuoklį.

Dabar galima papildyti užsiėmimą ir istorinės krypties užduotimi: išbandyti laiškų rašymą ant beržo tošies baltiškaisiais rašmenimis.

Liaudies muzikos instrumentai ir muzikavimas. 2,00 / žmogui

Edukacijos metu akivaizdžiai supažindinama su švilpynėmis, tošelėmis, domreliu, daudyte, lumzdeliais, kanklėmis, armonika, bandonija bei muzikavimo šiais instrumentais pagrindais. Patys moksleiviai gali pabandyti išgauti garsą kai kuriais instrumentais.

Kada nebuvo elektros. (Balanos gadynė. Žvakių liejimas. Žibalinės lempos.) 2,00 / žmogui

Dalyviai supažindinami su senosiomis apšvietimo priemonėmis nuo žibinčiaus iki žibalinės lempos. Aptariami žvakių gaminimo būdai. Patiems galima pabandyti lieti vaškinę žvakę.

Kalendorinės šventės Žemaitijoje. (Užgavėnės. Velykos. Jurginės. Sekminės. Joninės. Vėlinės. Adventas. Kalėdos.) 2,00 / žmogui

Artėjant vis kitam prieššventiniam laikotarpiui kiekvienas nori kuo daugiau sužinoti apie tradicijas ir papročius. Tačiau, prisipažinkite sau atvirai, kaskart vėl naršyti internete juk greit pabosta, o ir ta informacija sausoka. Paįvairinkite pažintį su mūsų tautos šventinių apeigų lobynu – išsirinkite jums aktualią kalendorinę šventę, paskambinkite mums, susitarkime dėl užsiėmimo ir ateikite. Apsikeisime žiniomis apie Užgavėnių, Vėlinių, Kalėdų ar kitų švenčių papročius, tradicijas ir pasakojimus. Gal net pažaisime žaidimų, išmoksime burtų ar ratelių.

Kaip turbūt supratote, vis kitai šventei ruošiamas ir užsakomas atskiras užsiėmimas.

Išbandykime senovines linksmybes (piemenėlių žaidimai). 1,00 / žmogui

Programa paruošta vasaros sezonui, kai jau galima drąsiai pramogauti lauke. Ypač tikimės jūsų užsakymų birželio mėnesį, kai prasideda projektinės veiklos ar egzaminų dienos. Tačiau jei reikia, išmokti pagrindines žaidimų taisykles ar pabandyti žaisti galima ir patalpoje, taigi ir žiemą.

Įminkime senovę kartu. 1,00 / žmogui

Daugeliui patinka minti mįsles, tačiau šiais laikais susiduriame su keistu sunkumu – gražiosios senovinės mįslės kalba apie mums nebepažįstamus daiktus ar darbus. Norime padėti jums. Susipažinkime, pamatykime, palieskime mįslėmis ir minklėmis užkoduotus eksponatus. Išsiaiškinsime ne tik etnografinių daiktų pavadinimus, bet ir jų paskirtį. Tada ir ateityje galėsime drąsiai lukštenti senolių išmintį.

Norintiems pasitikrinti – egzaminas.


Tobulinant ar koreguojant edukacijos temą, Mažeikių muziejus pasilieka teisę keisti kainas. Jei neradote jums tinkamos temos, bet žinote, ko norite, galime bendromis pastangomis ją sukurti. Laukiame jūsų!
Skip to content